Badania kliniczne są częścią badań naukowych i leżą u podstaw postępu w medycynie.
Badania kliniczne to badania medyczne prowadzone z udziałem ludzi w celu zrozumienia aspektów zdrowotnych oraz przyczyn i przebiegu chorób człowieka. Badania kliniczne pomagają ulepszyć sposób, w jaki lekarze leczą choroby i zapobiegają im. Dzięki badaniom klinicznym naukowcy dowiadują się:
Celem jest wykorzystanie nauki do poprawy opieki zdrowotnej i zdrowia ludzi w miarę upływu czasu. Uczestnicy, którzy przyłączają się do badań klinicznych i biorą w nich udział, mogą, ale nie muszą, odnieść korzyści zdrowotne.
Uwaga!!!
W badaniu klinicznym mamy do czynienia nie z lekiem tylko z badanym produktem leczniczym. Badany produkt leczniczy staje sie lekiem dopiero po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu pozwolenia organów regulacyjnych na jego wprowadzenia na rynek.
Celem badania klinicznego jest zebranie informacji o tym jak badany produkt leczniczy jest:
Wskrócie określony jako ADME od pierwszych liter pojęć angielskich.
Jest to tzw.
Zbierane są równierz informacje o tym:
Jest to tzw.
Wszystko to ma na celu sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczność oddziaływania badanego produktu leczniczego na organizm ludzki.
Uwaga!!!
Badania kliniczne prowadzone są NIE PO TO ABY WYLECZYĆ osobę uczestniczącą w badaniu ale po to aby zebrać informacje opisane wyżej przy zwróceniu szczególnej uwagę na bezpieczeństwo uczestnika badań.
Uczestnik badania klinicznego MA JEDYNIE SZANSĘ na złagodzenie lub powstrzymanie lub wyleczenia choroby jeżeli badany produkt leczniczy okaże się skuteczny i bezpieczny.
Uczestnicy:
Czas trwania:
Celem badania klinicznego fazy I jest ustalenie:
Maksymalną Dawkę Tolerowaną (MTD) określa się jako najwyższą dawkę badanego produktu leczniczego, która przyniesie pożądany efekt bez powodowania niedopuszczalnych skutków ubocznych. Ustala się ją poprzez podawanie coraz większych dawek jednej lub większej liczbie grup pacjentów, którzy są ściśle monitorowani pod kątem skutków ubocznych i reakcji organizmu na te dawki.
Tak więc na tym etapie badania klinicznego zespół badawczy zbiera informacje o:
Ryzyko uczestniczenia:
Szansa powodzenia:
W badaniu II fazy zazwyczaj jako dawkę stosuje się MTD z badania I fazy. Ponieważ liczba uczestników badań, którym podawano tą dawkę w poprzednim badaniu fazy I może wynosić zaledwie kilka, badacze biorący udział w badaniu fazy II mogą być zmuszeni rozważyć zmniejszenie dawki, jeśli zaobserwują nadmierną toksyczność, lub zwiększenie dawki, jeśli dawka wydaje się, nietoksyczna lub nie widać minimalnego lub pożądanego efektu biologicznego.
W większości badań II fazy wyniki leczenia porównuje się z danymi historycznymi. Zazwyczaj zestaw danych historycznych opisuje wyniki pacjentów otrzymujących standardowe leczenie lub nieleczonych.
Większość badań fazy II ma charakter randomizowany, co oznacza, że uczestnicy są przydzielani losowo (przez przypadek, a nie z wyboru) do grupy otrzymującej badany produkt leczniczy, standardowe leczenie lub placebo (nieszkodliwą, nieaktywną substancję). Osoby otrzymujące standardowe leczenie lub placebo nazywane są grupą kontrolną.
Randomizowane badania fazy II są często prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, co oznacza, że zarówno uczestnik, jak i lekarz nie wiedzą, jakie leczenie jest stosowane. Zaślepienie zapobiega nienaukowemu wpływowi na wyniki badania, który mógłby wynikać z subiektywnego odbioru i nastawienia do uczestnika badania czyli efektowi placebo. W badaniu z pojedynczą ślepą próbą, lekarz wie do jakiej grupy uczestnik badania został przydzielony, natomist uczestnik badania nie wie.
Oprócz testowania bezpieczeństwa i skuteczności badane jest także:
Faza 3 to ostatnia faza testów, którą należy zakończyć przed przedstawieniem organom regulacyjnym wyników badań klinicznych w celu uzyskania zgody na wprowadzenie badanego produktu laczniczego na rynek – od momentu dopuszczenia mamy już do czynienia z lekiem.
Faza 3 jest zatem istotną fazą opracowywania leku. Firma farmaceutyczna może wydać miliardy na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 3 i stracić je w przypadku, gdy lek okaże się nieskuteczny w większej populacji pacjentów lub pojawią się poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa, które uniemożliwią jego zatwierdzenie.
Badany produkt leczniczy może także być badany w podgrupach z chorobami współistniejącymi, takimi jak choroby nerek, wątroby czy choroby serca.
Wiele informacji podanych w ulotce załączonej do leku pochodzi z wyników badań III fazy.
Inne czynniki, które można uwzględnić w fazie 3, obejmują poprawę jakości życia pacjentów i drugorzędne korzyści ze stosowania leku.
Względy altruistyczne:
Osoby chore biorą udział aby:
Udział w badaniach klinicznych pomaga naukowcom w znalezieniu lepszych metod leczenia chorób i nawet w przypadku niepowodzenia badania umożliwia zebranie informacji, które umożliwią dalszy postęp, co w przyszłości może doprowadzić do powstania nowego leku.