...

StopDuchenne Poland

Prof. dr hab. Agnieszka Łoboda

Prof dr hab. Agnieszka Łoboda

Prof. Agnieszka Łoboda

Prof. dr hab. Agnieszka Łoboda z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest cenioną badaczką w dziedzinie biologii molekularnej. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą biologii naczyniowej, mechanizmów niedotlenienia i stresu oksydacyjnego i ich roli w patogenezie chorób, szczególnie dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD).

Prof. Łoboda uzyskała stopień doktora habilitowanego w 2015 roku w dziedzinie biochemii, a tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne w 2022 roku. Prof. Łoboda kierowała wieloma projektami badawczymi, w tym finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS grantami badającymi molekularne mechanizmy DMD. Jej zespół analizował rolę cytoprotekcyjnego enzymu, oksygenazy hemowej-1 (HO-1) oraz statyn w regulacji angiogenezy i stresu oksydacyjnego w mięśniach dystroficznych, a także potencjał terapeutyczny siarkowodoru (H₂S). Ponadto, prof. Łoboda współpracowała przy badaniach nad dysregulacją homeostazy żelaza w kardiomiocytach pozbawionych dystrofiny oraz nad wpływem mikroRNA, takich jak miR-378 i miR-146a, na progresję DMD. W badaniach, oprócz mysich modeli DMD, wykorzystuje indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) do modelowania choroby oraz do testowania nowych podejść terapeutycznych.

Za swoją działalność naukową prof. Łoboda otrzymała wiele prestiżowych nagród, w nagrodę L’Oréal Dla Kobiet i Nauki oraz stypendium tygodnika POLITYKA „Zostań z nami” dla młodych i utalentowanych naukowców. Jest współautorką kilku rozdziałów w książkach oraz około 90 publikacji naukowych, w tym dotyczących DMD, indeksowanych w bazie PubMed, które były cytowane ponad 5500 razy.

Dzięki swoim badaniom prof. Łoboda wnosi istotny wkład w rozwój wiedzy na temat DMD oraz poszukiwania nowych, skutecznych terapii dla pacjentów cierpiących na tę chorobę.